Szybki kontakt:

Instytut Ochrony Roślin
- Państwowy Instytut Badawczy
Terenowa Stacja Doświadczalna
w Białymstoku

ul. Chełmońskiego 22
15-195 Białystok
tel. +48 85 678 54 70
fax/tel. +48 85 675 34 19

e-mail: biuro@ior.bialystok.pl

e-mail: laboratorium@ior.bialystok.pl

Strony pokrewne

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin 2020

28-02-2020

„Od grzybów do mikotoksyn w roślinach” – warsztaty w Instytucie Ochrony Roślin – PIB, TSD w Białymstoku

W ramach Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin, w dniu 27.02.2020 r. w Instytucie Ochrony Roślin–PIB, Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku odbyły się warsztaty 
,,Od grzybów do mykotoksyn”. W zajęciach, które poprowadzili Pracownicy Naukowi Instytutu, uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku. Młodzież miała okazję zgłębić wiedzę dotyczącą aktualnych problemów zdrowia roślin, bezpieczeństwa żywności, szczególnie występowania chorób grzybowych w uprawach rolniczych, obecności patogenów grzybowych w produktach roślinnych oraz występowania wydzielanych przez nie mykotoksyn i ich szkodliwości.
Podczas zajęć praktycznych uczniowie poznali szczegóły pracy laboratoryjnej dotyczącej molekularnej identyfikacji patogenów grzybowych, metod ekstrakcji i identyfikacji ich wtórnych metabolitów – mikotoksyn, za pomocą najnowocześniejszych technik i aparatury analitycznej. Dodatkowo młodzież zapoznała się z całokształtem działalności naukowej prowadzonej prze Instytut Ochrony Roślin–PIB, TSD w Białymstoku. Kilku uczniów było zainteresowanych przeprowadzeniem analiz sianokiszonek w kierunku występowania mikotoksyn. Spotkanie uczniów z naukowcami Instytutu  zostało zakończone losowaniem upominku, przekazanego przez naszych Darczyńców, przekazaniem do Szkoły ciekawych książek i wspólną fotografią.
To był miły dla nas wszystkich czas.


28-02-2020

Serdecznie zapraszamy na kolejne ciekawe wydarzenie w ramach Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020, które organizuje Nadleśnictwo Krynki. Uczniowie szkoły w Babikach wezmą udział w zajęciach pt. „Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym”, które odbędą się w siedzibie nadleśnictwa w Poczopku w dniu 05.03.2020 r. o godz. 11.00.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie nadleśnictwa http://www.krynki.bialystok.lasy.gov.pl/.


26-02-2020

Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku organizuje konferencję skierowaną do nauczycieli, dyrektorów szkół i placówek oświatowych pt. ,,Zdrowe rośliny – zdrowe społeczeństwo”.  Jest to jedno z wydarzeń w ramach Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin. Szczegóły w linku. Więcej informacji znajdą również Państwo na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

 


25-02-2020

Szanowni Państwo,

zapraszamy 14 marca (sobota) na 73.Wsechnicę Biebrzańską pt. „Fascynujący Świat Roślin”

W programie:

14 marca 2020 r. (sobota) – Centrum Edukacji i Zarządzania w BbPN w Osowcu-Twierdzy.
9:30 – 9:40 Otwarcie spotkania
Andrzej Grygoruk – Biebrzański Park Narodowy

9:40 – 10:10 Trudne związki zapylaczy
Bogdan Browarski – Biebrzański Park Narodowy

10:10 – 10:50 Dziwne rośliny Polski północno-wschodniej
Cezary Werpachowski – Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

10:50 – 11:05 Przerwa na kawę, herbatę
11:05 – 11:35 Co? Gdzie? Jak? Dlaczego? Czynna ochrona siedlisk w Biebrzańskim Parku Narodowym
Agnieszka Henel – Biebrzański Park Narodowy

11:35 – 12:20 Cuda dzikiego Podlasia – owadzie kukułki
Andrzej Kościuczyk – pasjonat podlaskiej przyrody

12:20 – 13:05 Pola tętniące życiem – pokaz filmu produkcji White
Crane oraz spotkanie z reżyserem – Robertem Dróżdżem oraz Wojciechem Kuchtą – montażystą i współautorem zdjęć do filmu

13:05 – 13:35 Przerwa na posiłek
13:35 – 14:00 "Nie tylko dla dzikusów - DZIKIE BARWY oswojone".
Aleksandra Bystry – artystka i projektantka w dziedzinie tkaniny unikatowej oraz użytkowej

Wstęp wolny.
Kontakt: Beata Głębocka, Dział Edukacji BbPN,e–mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl


11-02-2020

Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin 2020 - inauguracja obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020 w województwie podlaskim

Inauguracja w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku rozpocznie obchody Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020 w województwie podlaskim. To cenna AGRO inicjatywa podjęta przez prof. dr hab. Bożenę Łozowicką – Kierownika Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku oraz Andrzeja Stanisława Zamana – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku wraz
z pracownikami obydwu instytucji, w związku z ogłoszonymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.

W uroczystości 20 lutego wezmą udział przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, jednostek podległych MRiRW, przedstawiciele jednostek naukowych, uczelni, szkół średnich o profilu rolniczym, szkół podstawowych, pszczelarzy i firm działających w obszarze szeroko pojętej ochrony zdrowia roślin. Wykłady inauguracyjne „Dylematy i wyzwania zdrowia roślin” i ,,Rola i zadania PIORiN” wygłoszą Pani prof. dr hab. Bożena Łozowicka oraz Andrzej Stanisław Zaman.

Patronat honorowy nad Podlaskim Festiwalem Zdrowia Roślin 2020 objął: Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki jest współorganizatorem uroczystej inauguracji Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin 2020 w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Patronat medialny nad Podlaskim Festiwalem Zdrowia Roślin 2020 objęły: Telewizja Polska S.A, Polskie Radio Białystok S.A. i Wrota Podlasia.

Podczas festiwalowych dni w całym 2020 roku odbędzie się ponad 100 wydarzeń skierowanych do mieszkańców województwa podlaskiego w tym dzieci, uczniów szkół rolniczych, studentów, nauczycieli i osób starszych (Kalendarium PFZR dostępne na stronach www.ior.bialystok.pl i www.piorin.gov.pl/pl).

 

Program uroczystości:

 1. Powitanie zaproszonych gości
 2. Wystąpienia zaproszonych gości
 3. Wykłady inauguracyjne – przedstawicieli Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Białymstoku i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku
 4. Ogłoszenie Konkursu Kulinarnego ,,Regionalne Specjały Roślinne”
 5. Występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie
 6. Wystąpienie zaproszonego gościa
 7. Ogłoszenie wyników Konkursu Kulinarnego – wręczenie nagród zwycięzcom
 8. Wystąpienie przedstawiciela Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie
 9. Wystąpienie przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
 10. Ogłoszenie Konkursu Fotograficznego
 11. Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki

11-02-2020

Konkurs plastyczno-techniczny "Co gryzie las?"  organizowany przez Nadleśnictwo Knyszyn.


11-02-2020

Nadleśnictwo Głęboki Bród organizuje w dniu 19.02.2020 r. spotkanie edukacyjne inspirowane bagiennymi klimatami, mające na celu zapoznanie uczestników z istnieniem obszarów mokradłowych, ich bioróżnorodnością, znaczeniem i ochroną. Spotkanie rozpocznie się w ośrodku edukacji leśnej „Zielona Klasa” w Nadleśnictwie Głęboki Bród o godzinie 13:00.

Zapisy prowadzone są do 14.02.2020 pod numerem tel. (87) 51 65 203

 

Poniżej oficjalny plakat promujący wydarzenie


05-02-2020

PODLASKI FESTIWAL ZDROWIA ROŚLIN w prasie.


18-01-2020

18 STYCZNIA  2020 roku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży odbyło się spotkanie Łomżyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, podczas którego oficjalnie włączono się w organizację PODLASKIEGO FESTIWALU ZDROWIA ROŚLIN.


 

16-01-2020

16 stycznia 2020 r. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Zarząd Oddziału i Koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa NOT w Białymstoku w ramach Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin, do którego należą pracownicy IOR – PIB. Prof. dr hab. Maria Halina Borawska z Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przedstawiła wykład „Żywność w walce z rakiem”, a prof. dr hab. Bożena Łozowicka z Instytutu Ochrony Roślin – PIB, TSD w Białymstoku przybliżyła ciekawy Kazachstan i wybrane aspekty rolnictwa. Obie Panie prelegentki zwróciły uwagę na ważny aspekt prewencji, w żywieniu człowieka i utrzymaniu zdrowia roślin. Pani Prezes mgr inż. Krystyna Snarska podkreśliła, iż jest to pierwsze wydarzenie w kalendarium Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin i zapewniła o aktywnym udziale Stowarzyszenia w dalszych obchodach.

 


18-12-2019

Za nami już trzecie spotkanie dotyczące organizacji Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZR) 2020. 

We wtorek 18 grudnia 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim, po powitaniu gości przez Panią Prof. dr hab. Bożenę Łozowicką i Pana Andrzeja Zamana, jako pierwszy pisemną wolę promocji zdrowia roślin na Podlaskim Festiwalu Zdrowia Roślin zadeklarował Wicemarszałek Stanisław Derehajło, następnie taką wolę aktywnej promocji podpisali zaproszeni przedstawiciele ponad 30 instytucji.

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka zaprezentowała logo i Kalendarium wydarzeń Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin w ramach Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020 w województwie podlaskim.
Uroczyste otwarcie Podlaskiego Festiwalu Zdrowia Roślin nastąpi 20 lutego 2020 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

 


17-10-2019

Za nami już drugie spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZR) 2020. W czwartek 17 października 2019 roku do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na zaproszenie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) i Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego (IOR-PIB) w Białymstoku przybyli przedstawiciele oraz reprezentanci: Urzędu Marszałkowskiego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, COBORU SDOO w Krzyżewie, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Podlaskiej Izby Rolniczej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, Uniwersytetu w Białymstoku (Wydziału Biologii i Chemii), Politechniki Białostockiej (Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku), Uniwersytetu Medycznego (Wydziału Nauk o Zdrowiu) a także szkól rolniczych w Białymstoku, Suwałkach, Krzyżewie, Janowie i Sejnach.

Po powitaniu gości, w ramach wykładu wprowadzającego Pani Prof. dr hab. Bożena Łozowicka zwróciła uwagę, iż troska o zdrowie roślin jest konieczna, a Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin jest doskonałą okazją do podniesienia świadomości opinii publicznej, konsumentów i osób podejmujących decyzje o roli i znaczeniu zdrowia roślin. Pani Profesor podkreśliła, iż udział wszystkich zaproszonych gości jest kluczowy dla właściwego zaplanowania i skoordynowania obchodów MRZR 2020 w województwie podlaskim.

W dalszej części spotkania swoje pomysły i propozycje działań przedstawili goście, którzy jednocześnie zobowiązali się do zaangażowania w przygotowanie podjętych z inicjatywy PIORiN i IOR-PIB w Białymstoku przedsięwzięć.

Następnie podczas spotkania przedstawiono członków Komitetu Sterującego, Organizacyjnego i Naukowego powołanych w ramach obchodów MRZR 2020. 
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 05 grudnia 2019, wówczas to zostanie zaprezentowany ostateczny kalendarz obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020 w województwie podlaskim.


18-09-2019

,,Podlaski Festiwal Zdrowia Roślin w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020” - pod takim hasłem 18 września 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyło się spotkanie z inicjatywy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku oraz Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku.

Spotkanie otworzyli Podlaski Wojewódzki Inspektor Pan Andrzej Stanisław Zaman i Kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Białymstoku Pani Prof. dr hab. Bożena Łozowicka.

W obradach wzięli udział Marszałek Województwa Polskiego Stanisław Derehajło, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosława Jaroszewicz-Łojewska oraz przedstawiciele: COBORU SDOO w Krzyżewie, PODR w Szepietowie, Lasów Państwowych, KOWRu, Podlaskiej Izby Rolniczej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Stacji Chemiczno-Rolniczej, Wód polskich, Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, Uniwersytetu w Białymstoku oraz szkół rolniczych w Rudce, Janowie i Krzyżewie, SITRu, Polskiego Związku Działkowców, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy i firmy TRANS-ROL oraz społeczeństwa.

Obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin mają celu podniesienie świadomości opinii publicznej, konsumentów i osób podejmujących decyzje o roli i znaczeniu zdrowia roślin. Zdrowie roślin jest często marginalizowanym względem produkcji zwierzęcej. Według szacunków na świecie straty w produkcji roślinnej z powodu występowania szkodników, chorób i chwastów sięgają około 60%. Tematyka zdrowia roślin jest niezwykle ważna w kontekście ochrony zrównoważonego rolnictwa, ochrony środowiska i ochrony lasów, a także bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie lokalnym i globalnym poprzez zapobieganie rozpowszechnianiu i ograniczeniu organizmów szkodliwych dla roślin.

W związku z nadchodzącym 2020 rokiem ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin podczas spotkania omówiono zagadnienie koordynacji działań na szczeblu regionalnym. Uczestnicy spotkania wspólnie uzgodnili, iż będąc mieszkańcami rolniczego województwa Podlaskiego szczycącego się największą bioróżnorodnością, jako przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i ochroną roślin, powinni mocno zaznaczyć swój udział w obchodach Roku Zdrowia Roślin i podjąć szeroką akcję edukacyjną - informacyjną. 

Kolejny termin spotkania wyznaczono na 16 października 2019 roku w celu powołania komitetu Sterującego i Organizacyjnego oraz przygotowania Kalendarium obchodów MRZR na rok 2020 w województwie podlaskim.